- parafia pw św Jana Chrzciciela międzychód

Idź do spisu treści

Menu główne

 
 

.

 

Nasze Spotkania:

  • ONŻ II’ – uczniowie liceum i starsi:

  • OND I’ – gim II klasa: czwartek

  • OND II’– gim I klasa:

  • ODB – dzieci od przedszkola do IV klasy podstawówki:

 
 
 
 

Ruch Światło-Życie


,,jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.

Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we
wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa
ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło”
i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (...) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.

Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się
na Dniach Wspólnoty.

Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Odpowiedzialność za Ruch podejmują zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.
Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów, a nienależący do niego – opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki
(24 III 1921 – 27 II 1987).''


http://www.wruchu.oaza.pl/index.php

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego